Besim Ohran Besim Ohran

Ohran: Čaušević i Matišić su politički blizanci, najbitnije im je samo da izbjegnu tektonske promjene u upravljanju općinom

By / Gornji Vakuf-Uskoplje / ponedjeljak, 26 Oktobar 2020 19:39

U razgovoru za naš portal kandidat za načelnika općine Gornji Vakuf-Uskoplje Besim Ohran je govorio o trenutnoj situaciji u ovoj općini, malverzacijama u vezi potrošnje općinskog budžeta, odgovornosti za moguće kriminalne radnje, ali i o svojim planovima za unaprjeđenje općinske uprave i socio-ekonomski napredak Gornjeg Vakufa-Uskoplja.

Gospodine Ohran, kakvom ocjenjujete trenutnu situaciju u Gornjem Vakufu-Uskoplju?

Prije svega, rekao bih da je situacija izuzetno teška, kako ekonomska, tako i ona socijalna. Ova pandemija koronavirusa je uticala na cijeli svijet, pa tako i na ovu lokalnu zajednicu. No, i prije ove pošasti, naš grad je bio u veoma teškoj situaciji. Možda je čak riječ teškoj i previše blaga, mi smo na ivici kolapsa i bankrota. Samoodrživost je davno zaboravljena riječ, i umjesto od vlastitih prihoda preživljavamo zahvaljujući kreditima i donacijama.

Po Vašem mišljenju gdje leži glavni uzrok ovakve situacije?

Logično je da su najodgovorniji za stanje jedne zajednice oni koji vode tu zajednicu, pa je tako i u našoj općini najodgovorniji onaj ko je na čelu te općine, odnosno načelnik, zajedno sa svojim najbližim suradnicima, ljudima koje drže najodgovornije pozicije, te njegovim partnerima predvođenim HDZ BiH Uskoplje. Podsjetiću javnost da je trenutni načelnik Sead Čaušević došao na vodeću poziciju u Gornjem Vakufu-Uskoplju prije nekih 12 godina i u trenutku kad je ova općina važila za malu, ali prosperitetnu i perspektivnu lokalnu zajednicu. Razvoj industrijske zone je bio u punom zamahu, građevinske kompanije iz našeg grada su konstantno rasle, investitori su pokazivali visok interes za ulaganja u našu općinu, bilo je puno mladih, sposobnih ljudi punih elana i spremnosti da ostanu i doprinose progresu našeg grada. Nažalost, netransparentan rad načelnika i njegovih bliskih saradnika, nelegalne aktivnosti, a pogotovo gramzivost onih koji i danas stoje iza njega su u potpunosti zaustavile napredak i skoro do neprepoznatljivosti devastirale ekonomske a posebno socijalne kapacitete. Širenje i razvoj biznis zone su zaustavljeni zbog privatnih interesa pojedinaca bliskih vladajućoj strukturi, značajan broj domaćih neimara je otjeran, a oni koji su ostali prisiljeni su da gledaju kako se milioni iz općinskog budžeta – naših para -  daju hercegovačkim firmama, ili preciznije firmi 'Tojaga'. Mladi -  a zbog toga sam posebno zabrinut za budućnost Gornjeg Vakufa-Uskoplja – bježe odavde glavom bez obzira. 

Može li jedan čovjek biti isključivi krivac za ovakvo stanje?

Naravno da ne. Iako najodgovorniji, načelnik Čaušević ne bi mogao raditi ovoliko samovoljno da je institucija koja je obavezna da prati i kontroliše njegov rad, odnosno Općinsko vijeće radilo svoj posao kako treba. Druga najviša funkcija u općinskoj administraciji je ona predsjedavajućeg Općinskog vijeća. Tu funkciju obavlja kadrovik Čauševićeve partnerske stranke HDZ BiH Goran Batinić. Iako je cijela javnost u Gornjem Vakufu-Uskoplju znala kakvim se sve radnjama bavio sad već odlazeći načelnik, kako je u posljednjih deset godina curio novac svih nas kroz takozvane kapitalne projekte, kako se taj isti javni novac dijelio bez ikakvih kriterija i prikriveno raznim udruženjima na čelu kojih su Čauševićevi bliski prijatelji i rodbina, ali bogami i ljudi bliski HDZ-u, Batinić nije poduzeo ništa da spriječi ove mutne radnje. Neki manje dobronamjerni bi rekli da su i njegovi prsti bilu u tom medu. On je bio dužan da organizuje posebnu sjednicu Općinskog vijeća na kojoj bi se raspravljalo o svim sumnjivim radnjama načelnikove ekipe. Zbog toga Batinić i njegova stranka ne mogu biti izostavljeni iz odgovornosti za sve potencijalno kriminalne aktivnosti odlazećeg načelnika i njegove bulumente. Takođe, Općinsko vijeće na čelu sa Batinićem se nije oglasilo ni u vezi netransparentnih radnji prilikom izvođenja kapitalnog projekta Gradske ulice, a posebno je neshvatljivo njihovo ćutanje na strašnu tragediju koja se desila prilikom izvođenja ovog projekta. Dva ljudska života su izgubljena zbog nemara odnosno nepoštovanja propisa o zaštiti na radu od strane izvođača radova, a ni načelnik ni predsjedavajući nisu uputili čak ni javno izvinjenje, dok je civilizacijski standard da oni koji su makar djelimično odgovorni za ovakve stvari daju neopozive ostavke.

HDZ-ov Dražen Matišić je vaš glavni protukandidat za načelnika na predstojećim izborima. Da li sve što ste naveli znači da njegova eventualna pobjeda ne bi donijela nikakva poboljšanja niti napredak?

Naravno da ne bi. Nedavno sam rekao i opet to ponavljam: Matišić i Čaušević su politički blizanci. Moj protukandidat nije imao mogućnost da upravlja općinskim budžetom onako kako to čini Čaušević, ali isti nije bježao od najblaže rečeno sumnjivih radnji a i nepotizam je oblast u kojoj se odlično snalazi. Matišić i njegova partijska bratija su veoma otvoreno učestvovali u trgovini biračkim mjestima za dolazeće izbore i o tome postoje brojni tragovi. To je dokaz koliko pošteno bi vodio našu lokalnu zajednicu. Mi se nadamo reakciji nadležnih, prvenstveno CIK-a. Takođe, svima je poznato da je zahvaljujući saradnji sa Čauševićem i sličnima svu svoju rodbinu zaposlio u javna preduzeća i institucije. Osim ovakve vrste talova, sa Čauševićem ga veže i činjenica da obojica imaju tačno nula dana radnog staža u privredi i cijeli radni vijek su proveli na državnom kazanu. Bratski i partnerski su raselili gornjovakufski narod po cijelom svijetu – od Graca do Toronta. Jednako su odgovorni  za haos, bezvlašće i propadanje naše općine, kao i za suspenziju temeljnih principa demokratije i izmještanje donošenja odluka iz institucija sistema u neke uske privatno krugove. Njima je i svejedno koji od njih dvojice bi mogao doći na poziciju načelnika, kako bi nastavili s provođenjem već uhodanog sistema. Najvažnije za obojicu je da izbjegnu tektonske promjene u upravljanju općinom. Nažalost po njih, promjene dolaze – veoma povoljne za obični narod, ali pogubne po njih.  

besim2

Da li ste Vi alternativa za ovakvu vrstu upravljanja općinom Gornji Vakuf-Uskoplje?

Da ne vjerujem u to, da nisam potpuno siguran da mogu zaustaviti put u propast i vratiti naš grad na pravi kolosjek, nikada ne bih prihvatio kandidaturu. Izborni program koji sam nedavno predstavio ima za cilj donijeti pozitivne promjene za kojima naš narod vapi. Ovaj dokument jasno govori o reformi javne uprave kako bi bila ono što joj i jeste namjena – servis svim građanima i privredi. To je osnovni uslov bez kojeg se ne može očekivati nikakav napredak. A glavni fokus navedenog programa i mog rada na poziciji načelnika će biti privreda i mladi. Izborni program, koji će biti pretočen u program rada i akcioni plan sadrži više od 96 konkretnih mjera i projekata, a većina se odnosi na stvaranje pozitivnog poslovnog okruženja i inkluziju mladih sposobnih ljudi u sve sfere društva. Razvijena privreda stvara materijalne uslove za razvoj drugih oblasti kao što su sport, kultura, socijalna zaštita. Mladi ljudi svojom energijom, kreativnošću i idejama mogu razbiti opću letargiju i beznađe i voditi cijelo društvo ka ljepšoj, vedrijoj sutrašnjici. Potpuno sam siguran da u samo četiri godine mogu potpuno postaviti stvari na njihovo mjesto i učiniti Gornji Vakuf-Uskoplje mjestom u koje će ljudi rado dolaziti, ali i u koje će se njegovi stanovnici vraćati da zajedno gradimo i veselimo se uspjesima naše općine.

Hvala vam na ovom razgovoru.

Hvala i vama što ste mi dali priliku da govorim. Pozvao bih još jednom sve stanovnike naše općine da iziđu na izbore i glasaju za stvarne a ne kozmetičke promjene.

PLAĆENA OBJAVA

Autor

Uredništvo

Uredništvo

gornjivakuf-x.com

Please publish modules in offcanvas position.